Home Місто Найбільше боєприпасів на Житомирщині знаходять мисливці, збирачі грибів та ягід у лісах

Найбільше боєприпасів на Житомирщині знаходять мисливці, збирачі грибів та ягід у лісах

Правоохоронці майже щотижня вилучають у жителів області зброю та боєприпаси, які ті знаходять на місцях боїв часів Великої Вітчизняної війни. Окрім незаконності таких дій, фахівці застерігають і щодо їх небезпечності.

У середині листопада оперативники карного розшуку Ємільчинського райвідділу міліції вилучили 50 патронів калібру 5,45 мм з помешкання 45-річного місцевого жителя. Уже наступного дня працівники міліції вилучили 500 г пороху у 28-річного жителя Чуднівського району. За обома фактами розпочато слідство. 

За словами начальника Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Житомирській області Олександра Гунька, з початку року фахівцями підрозділу було проведено понад 250 експертиз вилученої у населення зброї, боєприпасів та вибухових речовин, а також досліджено понад 5 000 об’єктів щодо їх безпечності. Зареєстровано й декілька випадків вибухів снарядів, що призвели до важких поранень та смерті людей, які намагалися попри здоровий глузд їх розібрати чи розпиляти.

Про це повідомляє СЗГ УМВС України в Житомирській області.

Так, навесні обласний центр сколихнула звістка про те, що в одному з приватних будинків пролунав вибух, який стався через спробу 22-річного житомирянина розібрати снаряд. Молодий чоловік отримав важкі травми та загинув. Тільки за щасливою випадковістю не здетонували решта боєприпасів, які він складував просто на горищі будинку. Жертви та руйнації, що могли би статися, навіть важко уявити.

Як правило, боєприпаси випадково знаходять мисливці, збирачі грибів та ягід у лісових масивах. Інколи поодинокі міни, снаряди або навіть цілі арсенали зброї мешканці Житомирщини виявляють на власних присадибних ділянках, проводячи будівельні роботи або обробляючи город. Однак існує і окрема категорія громадян, так звані «чорні археологи», які у гонитві за наживою розшукують місця колишніх боїв, сподіваючись вигідно продати речі, що належали воякам. Не гребують вони й боєприпасами, плануючи в подальшому розібрати їх та здати у металобрухт. Саме такі дії найчастіше стають причиною трагедій.

– Насправді у снарядах, гранатах, мінах та інших боєприпасах ніяких кольорових металів немає, натомість там міститься небезпечна «начинка», – говорить старший експерт-вибухотехнік НДЕКЦ Віктор Кручинський. – Боєприпаси, що пролежали декілька десятиліть у землі, є вкрай небезпечними, адже під впливом навколишнього середовища вибухова речовина стає надчутливою до будь-яких подразників: струшування, тертя, нагрівання тощо.

Працівники міліції закликають жителів області обов’язководотримуватися основних правил у разі виявлення будь-яких боєприпасів та вибухових речовин:

– ніколи не намагайтеся зрушити їх з місця та перенести;

– негайно повідомте до екстрених служб за телефонами «101» чи «102»;

– виведіть на безпечну відстань всіх людей (на відкритій місцевості – не менше 100 м, у будівлі – не менше 50 м від місця знаходження небезпечного предмета);

– позначте підручними засобами місце знаходження предмету, аби зорієнтувати фахівців (палиця зі шматком яскравої тканини, «шатро» з гілок тощо);

– попередьте оточуючих та не допускайте, за можливості, сторонніх осіб до місця виявлення небезпечної знахідки.

Слід зазначити, що зберігання зброї, боєприпасів та вибухових речовин, знайдених за різних обставин, є незаконними. Статтею 263 (Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) Кримінального кодексу України за носіння, зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передачу чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу визначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 7 років.