Home Місто Поліщуки використовували в оздоблені ромби, квадрати, трикутники та кола

Поліщуки використовували в оздоблені ромби, квадрати, трикутники та кола

371

У скарбниці української художньої культури важливе місце займає народне мистецтво Поліського краю.

Завдяки природному середовищу тут добре збереглися зразки давніх уподобань поліщуків, вміння оздоблювати речі побуту своєрідними орнаментами, розповідають у Житомирському краєзнавчому музеї.

Дослідник Г. Павлуцький писав: «Орнаментація – це так, якби метрика виробу, його паспорт. Це тому, що вона відображає всі характерні особливості народу-творця в кожен період його існування»

На півночі Житомирського Полісся переважають геометричні та геометризовані орнаменти, що утворились на основі символічних давніх уявлень поліщуків про природу, навколишнє середовище, всесвіт, час, коли магічна основа переважала естетичну.

Поліська орнаментика за своїми художніми особливостями відрізняється своїми локальними прикметами, які стримані та виразні.

Прадавні елементи ромбів, квадратів, трикутників, похресть, зубців, кіл, з’єднані в композицію, яку на протязі століть не порушили стилі і модерни. Давні однобарвні текстурні мотиви побудовані на геометризованих малюнках.

Квадратні та ромбові площини, заповнені розетками, колами, зірками. Важливою ознакою декору народної орнаментики Полісся є антропоморфні зображення, поширені в ткацтві, вишивці, рідше в різьбі, розпису писанок. Цей узор на півночі Житомирщини називають «в козаки». Це зображення чоловічої (?) підбочененої постаті, антиподально розміщеної обабіч ромба, в середині ромба та інше.

Зустрічається також жіночий силует Великої Богині (Мать Сира Земля ?) з піднятими догори руками (Оранта), в яких вона тримає чотирьох-восьми пелюсткові квіти-сонця.

До ряду орнітоморфних і зооморфних мотивів належать зображення півня, що в народі звуть «двічі народжений», який часто супроводжує постать Великої Богині. Іноді півень виступає як помножений (3-4 півні) самостійний мотив.

Також в краї зустрічаються композиції Великої Богині поряд з конем і вершником на ньому, при цьому акцентується увага на величі Богині та малозначимої постаті вершника на коні.

Пізніше орнітоморфні та зооморфні узори це скоріше фрагментарне, «прикметне» відтворення узорів «гусячі лапки», «змійки», «павучки», «метелики», «птахи», «крильця», «баранячі ріжки», «олені», інше.

Квітково-рослинний орнамент поширений по всій території Житомирщини, однак найбільш притаманний для південних районів.

Один з прадавніх рослинних узорів – це дерево. Його осмислення як «світове дерево», «дерево життя», «дерево роду», «вазон». Мотив дерева побутує у народній орнаментиці в різних формах: в оточенні листям і квітами, паростками, скромними квітами барвінку, любистку, чебрецю, чорнобривців, що повсякденно оточували людину. Дерево поєднується з образом жінки-матері, навкруг якої хвилясті гілки, дубове або інше листя, дозріле насіння, плоди.

В тканині часто дерево – це мотив людської (жіночої?) постаті з ромбовидною головою, піднятими вгору руками-листям, оточене гострокутною лінією, зубцями, міандром, що нагадує оборонні бійниці.

Пізніше у вишиваному рослинному орнаменті з’являються кетяги калини, букети винограду. Сучасні багатоярусні композиції стрічкового (лінійного) орнаменту можуть об’єднуватись в декілька видів декору.

У другій половині ХХ століття окремі букети не закомпоновувались в композицію. Дійсний зміст орнаментальних образів губиться в глибині віків. Зберігати та відтворювати прадавнє надбання – наше завдання. Повертаймось до першоджерел – це шлях до себе.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here