Home Місто У Житомирі відновлять Лютеранський цвинтар, на якому похована бабуся Святослава Ріхтера

У Житомирі відновлять Лютеранський цвинтар, на якому похована бабуся Святослава Ріхтера

201

 

Про стан Лютеранського кладовища говорили сьогодні у Житомирській міській раді під час  круглого  столу «Пам’ять про майбутнє», приуроченого до Дня пам’яток історії та культури.
 
Два роки тому учні ЗОШ №16 ініціювали добровільну акцію по впорядкуванню Лютеранського цвинтаря, який знаходився в занедбаному стані. На сьогодні  чисельні пам’ятники та склепи понівечені вандалами. Місцеві жителі перетворили кладовище на  свалку.  Цвинтар не має юридичного статусу, і межі його  території не визначені, незважаючи на те, що тут поховані відомі українці, такі як: бабуся Святослава Ріхтера – Єлизавета фон Рейнке (у заміжжі – Москальова),  відомий у світі  колекціонер та меценат барон Шодуар, талановитий лікар Генріх Нат, Микола Оттович Дуве (генерал від інфантерії).
 
Як поідомлє прес-служба міськради, під час круглого столу за участі керівництва міста, депутатів міської ради та громадськості його учасники намагалися знайти шляхи  вирішення цієї проблеми. Наголошувалося  на тому, що частина пам’яток має історичне та культурне значення. З огляду на це стан кладовища є більш жахливим.
«Важко порахувати кількість пам’ятників і могил. Із 100 пам’ятників і могил, які можна ідентифікувати, лише 7 не повалені», – говорить Володимир Виговський, голова ГО  «Студентський клуб».
 
 
Під час зустрічі було представлено фото- та відеоматеріали про сучасний стан цвинтаря. Учні ЗОШ №16 розповіли, що застали кладовище у занедбаному стані, – хащі, смітники, понівечені могили… У своїх доповідях торкнулися  окремих персоналій, що на ньому покояться.
 
«Проблема, однозначно має бути вирішена, – переконаний депутат міської ради, кандидат історичних наук Геннадій Махорін. – Депутатський корпус, керівництво міста  має вирішити  питання щодо землевідведення кладовищу. Ми з Тетяною Онопрієнко подамо депутатський запит про землевідведення та надання юридичного статусу цвинтарю». Історик наголосив, що колективна історична пам’ять має об’єднувати житомирян навколо вшанування тих кого немає, хто прославив Житомир, творив культурне й громадське життя нашого міста.
 
За підняту проблему та її вирішення подякував адміністрації та учням  ЗОШ №16 заступник міського голови Матвій Хренов, який  запевнив, що міська влада буде обов’язково підтримувати цю доброчинну ініціативу.
 
«Слід об’єднати зусилля громадськості та влади, координувати наступні кроки для забезпечення інвентарем та технікою. Переконаний, що важлива робота, яку можуть зробити учні, – поговорити з мешканцями. Думаю, мало в кого підніметься рука після того, як ви скажете «Не смітіть, бо ми тут прибираємо!» Стихійне сміттєзвалище не може бути там, де є кладовище. Цьогоріч в Житомирі буде проведено інвентаризацію земель, виділено додаткові кошти, аби наше місто стало якісно іншим –  чистішим та привабливішим», – зазначив Матвій Хренов.
 
На сьогодні  в межах міста нараховується 11 офіційних кладовищ. Можливо, найближчим часом до числа офіційно існуючих увійде й Лютеранське.


 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here