У Житомирі вирощувати овочі, фрукти та зелень протягом року будуть у чотирьох навчальних закладах, які приєдналися до всеукраїнської ініціативи  “Сади Перемоги”. Наразі стартували підготовчі роботи та проводиться забір ґрунту на відкритих ділянках. У ліцеї №4 планують облаштувати фруктовий сад, на базі тепличного господарства ліцею №24, а також у ліцеї №30 вирощуватимуть зелень та овочі, а у ліцеї №7 – мікрозелень. 

Проєкт у сфері розвитку шкільного городництва та садівництва реалізують в кількох містах країни. У Житомирі партнерами виступають міська рада та «Агенція розвитку міста».

«Попередньо через департамент освіти Житомирської міськради ми поширили інформацію із запрошенням взяти участь в цій програмі серед навчальних закладів міста. Ці чотири ліцеї – це фактично всі, хто висловив бажання долучитися і їх така пропозиція зацікавила. Було ще кілька, але на етапі подальшої комунікації вони відсіялися. Протягом 2023-го року на базі цих закладів будуть реалізовані заплановані заходи. Якщо у подальшому буде бажання в інших шкіл підключатися, то, можливо, програму розширимо наступного року на більшу кількість учасників. «Сади Пермоги» зі свого боку надають технічну допомогу і закуповують товаро-матеріальні цінності та посадковий матеріал,  які необхідні для того, щоб розпочати впровадження проєкту. З місцевого бюджету через «Агенцію розвитку міста» кошти виділяються частково на придбання садового інвентарю, тобто в межах свого кошторису на утримання установи на 2023-й маємо передбачити фінансування на покупку граблів, сапок, лопат, горщиків для розсади і всього іншого для поточної роботи і забезпечення теплиці, саду і кабінету з вирощування рослин, – пояснює директор КУ «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради Борис Пахолюк. – У ліцеї №24 теплиця є, але потребує реанімації та відновлення. По інших об’єктах – фруктовий сад і мікрозелень, не треба ніякого додаткового будівництва, а для овочів і зелені в ліцеї №30 будуть відкриті грядки – парники, без використання каркасних технологій теплиць. Від ліцею №4 отримали список пріоритетних фруктових саджанців – лохина, яблуні, персики та інші. Минулого тижня  ми зробили забір ґрунту і коли отримаємо результати аналізів, зможемо прийняти остаточне рішення, що саме будемо висаджувати. До роботи – посів, висаджування, догляд, збір урожаю, залучатимуться агітбригади з числа учнів. Передбачається волонтерська активність самих ліцеїстів під контролем вчителів біології чи географії, залежно від того під час уроку чи факультативного заняття з якого предмету буде організований робочий процес».

Важливо, що вирощені вже в цьому сезоні овочі, зелень та мікрозелень ліцеї зможуть використовувати для приготування страв у своїх їдальнях, а з надлишків формувати набори з допомогою для медзакладів, багатодітних родин, ВПО чи інших категорій населення, які перебувають у складних умовах. 

Юлія Демусь

Фото ScreenLight

«Сади Перемоги» – кампанія ініційована проєктом міжнародної технічної допомоги «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) та реалізується спільно з Міністерством розвитку громад та територій України і Міністерством аграрної політики та продовольства України. 

Цьогоріч «Сади Перемоги» експериментують зі створенням шкільних садів у містах – навчальний простір просто неба чи у приміщенні для вирощування дітьми овочів, фруктів та зелені. Завдяки цьому діти отримують знання та навички з городництва та садівництва, досліджують природні процеси, дізнаються більше про свідоме споживання та здорове харчування. 

Шкільні проєкти також передбачають уроки з екоосвіти, популяризації здорового харчування та відповідального споживання. Дітей захоплює смакувати овочами та фруктами, вирощеними власноруч, надихати і навчати батьків, друзів, і допомагати своїй країні у складний час. Шкільний сад стане важливою складовою для виховання у дітей любові та цікавості до природи та землі, формування вмінь і знань із вирощування власної їжі, а для когось, можливо, і першим знайомством із майбутньою професією.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here