Home Місто Унікальні експонати, знайдені під час розкопок на Олевщині, представили у столиці

Унікальні експонати, знайдені під час розкопок на Олевщині, представили у столиці

120

 У Національному музеї історії України в Києві до 1 квітня працюватиме виставка «Древлянський град Олевськ», на якій представлено більше 100 оригінальних експонатів з фондів Інституту археології Національної академії наук України та Олевського краєзнавчого музею, що експонуються вперше. Це цікаві матеріали ХІ-ХІІІ століть з розкопок 2009-2014 років на території міста Олевська, в урочищі Бабина гора.

 

Вивчення пам’яток на території Олевського району проводяться вже понад століття. Наприкінці ХІХ – початку ХХ століть розкопувалися курганні насипи на території міста та басейна річки Уборть.

 

Новітні дослідження Олевська розпочалися у 2009 році після звернення міськвиконкому до Інституту археології НАНУ про необхідність обстеження пам’яток археологічної спадщини і встановлення дати заснування міста. В письмових джерелах Олевськ вперше згадується на початку ХVІ ст. Зазначалося, що «на старому Олевському городищі існувало містечко із замком, торгом, корчмами та митною заставою для збирання мита». На дослідження цього «старого городища» і були спрямовані зусилля співробітників Житомирської археологічної експедиції Інституту археології НАНУ.

 

Протягом 2009-2014 рр. було відкрито матеріали різних археологічних епох: фрагменти стінок ліпного посуду епохи бронзи та доби раннього залізного віку, фрагменти стінок ранньогончарної кераміки ІХ – початку Х ст., численні рештки гончарних посудин ХІ-ХІІ та ХІІ-ХІІІ ст. Розкопані гончарні горни. Також було виявлено значну кількість шматків залізного шлаку та крицю ХІІ-ХІІІ ст., що свідчить про розвиток в Олевську залізоробного виробництва, багато фрагментів скляного посуду ХІІ-ХІІІ ст.

 

Археологічні розкопки дали можливість створити на місці давньоруського городища парк «Древлянський град», в якому можна дізнатися про історію Олевська. Тут відтворено життя і побут давніх жителів міста, відновлено процеси випалювання посуду та виплавки заліза, видовбано човен і навіть виготовлено борті та одержано цілющий мед. Зараз ведеться робота над ідеєю створення музею-скансену (музею під відкритим небом).

 

Виставка «Древлянський град Олевськ» буде передана Олевському краєзнавчому музею.  Розкопки продовжаться у липні 2015 року, – повідомляє прес-служба ОДА.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here