Home Події Житомирські вегани їдять каші, спеціальну ковбасу та сир, майонез і хліб...

Житомирські вегани їдять каші, спеціальну ковбасу та сир, майонез і хліб без яєць. ФОТО

Житомиряни Володимир Ващенко та Сергій Шимко вже кілька років не їдять м’яса та продуктів тваринного походження, не користуються косметичними засобами та побутовою хімією, які тестують на тваринах, і відмовляються від шкіряного взуття.

Хлопці запевняють, що почуваються добре і вже звикли до того, що їх постійно розпитують, як їм живеться без «нормальної» їжі і чому вирішили стати веганами.

Володимир 7 років був вегетаріанцем, але якось у поході разом з другом на кілька тижнів спробували бути веганами і після повернення додому він зрозумів, що це не так й важко.

З того часу минуло більше двох років і його впевнено можна вважати своєрідним посібником з веганства.

Разом з подругою зі Львова Ващенко розробив спеціальний довідник, де чітко розписано, які українські виробники мають у своєму асортименті товари для веганів, а також по містах – назви закладів харчування та веганські страви у їх меню.

«Цей довідник ми зробили з Лізою власними силами. Ідея була її, але нам також допомагали друзі з усіх міст України, тому у виданні представлені майже всі обласні центри, – розповідає Володимир.  – Поки вдалося надрукувати цей довідник тиражем 150 примірників, а усі виручені кошти від продажу йдуть на облаштування притулку для бездомних тварин у Києві.

Звичайно, якщо в Житомирі до цього дійде справа, то готові і нашому притулку допомагати.

Знаю, що приміщення для притулку вже придбали. Плануємо перевидавати довідник з доповненнями хоча б раз на рік, адже постійно додаються якісь заклади харчування, точки продажу чи поповнюється список товарів».

Сергій Шимко розповідає, що довідник дійсно корисний і вже спробував разом з ним зробити покупку харчів у житомирському маркеті. Виявляється, в нашому місті достатньо легко знайти майонез чи хліб без яєць, веганські солодощі чи навіть торти і замінники желатину.

За словами Володимира, багато продуктів можна купити на Житньому ринку, а по ціні вони відповідають асортименту продуктів із звичного раціону.

Можна замовити у спеціалізованому інтернет-магазині навіть веганську ковбасу, до складу якої входить соя, рис та морква. За 400 грам такого делікатесу необхідно заплатити 22-24 гривні.

Запах у ковбаси доволі приємний, а от смак мало нагадує той, що у м’ясної. Втім, відзначають хлопці, якщо купувати дорожчу – по 60 гривень  і більше, то вона максимально схожа на салямі за усіма показниками, але при цьому веганська.

Друг Володимира  – Євген, під час зустрічі демонструє ту саму ковбасу з сої і веганський сир та ділиться, що буквально за день до цього прокинувся з думкою, що  стане вегетаріанцем і заявив про це мамі.

«Я давно спілкуюся з веганами, але якось самому не спадало на думку, що колись я приєднаюся до них. Нещодавно був на святкуванні Дня вегана в Житомирі, який організовували Вова і Сергій, але це на мене суттєво не вплинуло. Потім подивився відео, як ріжуть тваринну нирку і якось бажання їсти м’ясо зникло, – зізнається Євген «Пчела». – Мушу визнати, що лише бажання відмовитися від продуктів тваринного походження, мало. Треба це переосмислити, повинні відбутися якісь зміни у голові. Ніхто не може сказати тобі бути веганом чи примусити це зробити.   Коли я сказав мамі, що буду вегетаріанцем, то прокинувшись наступного ранку, вона мені сказала «А я не знаю, що тобі готувати – ти ж нічого не їсиш». Тепер разом шукаємо нові рецепти і вона щось готує мені».

Майже з такою ситуацією зіштохнувся дещо раніше і Володимир, але зараз його 64-річна мама кулінар із досвідом по приготуванню веганських страв. Дещо Ващенко готує при потребі сам, але загалом займається покупкою продуктів.

«Зараз, коли до мене приїздять друзі-вегани з різних міст, то хвалять страви моєї мами і кажуть, що вона їх готує чи не найкраще в країні. Та вона й сама залюбки їх їсть і лише час від часу вживає рибу. Більше того, нещодавно після обстеження у лікарні, їй повідомили, що у неї рівень холестерину як у 40-річної. Думаю, не останню роль у цьому відіграло саме таке харчування, – хвалиться Володимир. – Особисто я так само гарно почуваюся і після того як перейшов на вегетаріанське меню не втратив у вазі і  продовжую бігати, їздити на велосипеді, грати у футбол та баскетбол, багато подорожую».

Своєю історією конфліктів із батьками через їжу ділиться і Шимко. Відзначає, що спочатку його не розуміли друзі й казали, що він просто піддався модному віянню, а батько й досі говорить, що чоловік без м’яса – не чоловік.

Однак, 19-річний хлопець не здається, бо знає, що нерозуміння зі сторони інших бувають завжди і у всьому, за що не візьмись.

Сергій часто буває донором і має навіть подяки від Обласного Центру крові за свою допомогу, але щоразу, коли йде здавати кров, батько лякає його, що для людини, яка харчується лише рослинними стравами – це небезпечно.

За підрахунками Володимира Ващенка наразі в Житомирі кількасот веганів, більша частина з яких (60/40) все-таки представниці жіночої статі. Наймолодшому вегану 19 років, а найстаршому  – під 50.

При цьому, останній переїхав у село під Житомиром з родиною зі столиці і має намір відкрити на місцевому ринку продуктову ятку для веганів.

У багатьох містах України вже є спеціалізовані магазини, кафешки й ресторани для веганів, а от в Житомирі доводиться обмежуватися веганськими піцами.

«Коли приходжу у якийсь заклад харчування, то запитую чи є у них щось пісне. Офіціанти пропонують, що в асортименті. Можна перекусити веганською піцою у «Маріо», дещо можна знайти у звичайних студентських столовках, суші-барі «Черепаха», «Час поїсти», «Копійці». Проте знайти щось веганське можна будь-де, головне добре знати склад страви».

Для Сергія та Володимира веганство – це своєрідний стиль життя і прослідковується він не лише у виборі їжі, а й тому як думають і що роблять. Обоє цікавляться музикою, виступають, беруть участь у концертах та мають роботу, але паралельно з цим встигають готувати веганські страви, відвідувати відповідні тусовки, шукати необхідні продукти і ділитися з іншими корисною інформацією.

Юлія ДЕМУСЬ

Фото спільноти "Всевидяче око Житомира".

Наступного тижня чекайте на Першому житомирському інформаційному порталі кілька рецептів веганських страв, а також інформацію про заклади міста, де можна поїсти такі страви. Опублікуємо трохи інформації із довідника про те, які продукти і яких виробників та де в Житомирі можуть придбати вегани та вегетаріанці.