Головна Цікаво 200 тонн води, VIP-кімната та голова лося – що ховається за стінами...

200 тонн води, VIP-кімната та голова лося – що ховається за стінами житомирської Водонапірної вежі

2040
0

Гуляючи Житомиром важко не помітити її. Яскраву, красиву, історичну – Водонапірну вежу. Це не лише чудова локація для фото, як вважає більшість. Адже створення в середині вежі сучасного простору для проведення заходів та роботи туристичного центру допоможе покращити привабливість та популярність міста.

Журналістам Першого житомирського вдалося розпитати Аліну Кундіч, яка проводить екскурсії вежею, про історію споруди, цікаві факти та про те, як цей простір використовуватимуть у подальшому.

Загальні факти про вежу

«Вежі 123 роки, її висота – 31 метр, трохи більше 10-поверхового будинку. Будівництво вежі тривало 2,5 роки. Будувала вежу варшавська інженерська фірма Држевецького та Езьоранського. На той час, вона обійшлася Житомиру майже в 25 000 рублів. Це було дуже дорого».

Вежа = пожежна каланча

«Спочатку вежу використовували як пожежну каланчу. Цілодобово дозорний стежив за ситуацією в місті, і коли відбувалася пожежа, він вмикав потужний прожектор і сирену, і таким чином, усі мешканці міста розуміли, що в місті відбувається пожежа і всі водні сили спрямовані на її гасіння. Раніше всередині вежі розміщувалися величезні баки по 100 тон води кожен. Пересувалися вони по вежі ззовні зигзагоподібною драбиною. Вежа свої функції пожежної каланчі виконувала до 1963 року, аж поки не побудували насосну станцію. Чому побудували насосну станцію? Тому що стрімко зростала кількість населення, місто розвивалося і вежа вже не могла забезпечити Житомир в потрібному об’ємі».

Вежа у воєнний період

«У воєнний період вежу використовували як оглядово-розвідницький майданчик, стежили, чи немає нападів зверху».

Декоративні конструкції тримають вежу?

«Думаю, ви помітили, що вежа має певні декоративні елементи ззовні. Вони зроблені не просто так, вони додатково підтримують стіни вежі, бо в ній зберігалися баки по 100 тон води кожен, і щоб стіни не розійшлися під вагою баків, ці елементи стягують стіни, щоб вони були міцнішими».

Вежа – родичка Пізанської?

«Є такий цікавий факт, нашу вежу називають родичкою Пізанської вежі. Вона хилиться на 7 сантиметрів у сторону Мальованки. Тогочасні дослідники та спеціальна комісія припускали, що на той час будівелькам бракувало досвіду зведення таких хмарочосів. Але для тогочасних будівельників це взагалі не відхилення і дуже добре, що аж до сьогодні вона зберіглася в гарному стані».

90-ті і кафе «Ювілейне»

«Тут за чорною тканиною приховано один із періодів вежі, коли вона переходила з балансу однієї організації до іншої, і в 90-х роках деякі стіни вежі були розмальовані. Після того, як у ній провели реконструкцію, всередині працювало кафе “Ювілейне” з 1984 по 1992 рік. У вежі була барна стійка, і навіть працював вантажний ліфт, по якому на поверхи привозили готові страви. Це було одне з місць в 90-ті, де можна було легально і офіційно розпивати і наливати алкоголь. Були відвідувачі, які розповідали, що потрапити у вежу було вкрай важко. Всі хотіли відвідати в цей заклад, бо з вежі відкривалася дуже гарна панорама на місто. Також у вежі є дзеркало та гардероб, які зберіглися з часу роботи кафе “Ювілейне”».

У вежі є таємна кімната?

«Якщо в кафе “Ювілейне” житомиряни могли потрапити, то в одну з кімнат у вежі могли потрапити тільки VIP-персони міста. В таємну кімнату, що знаходиться на першому поверсі вежі могли потрапити лише верхівка влади та правоохоронні органи. Тут працював камін, залишилися великі столи, на стіні голова лося. Потрапити сюди в ті часи було нереально».

Екскурсії по Водонапірній вежі

«Коли я потрапила у вежу вперше, не розуміла, чому вона така занедбана, чому немає світла, немає нормальних умов. Тоді я запропонувала “Агенції розвитку міста” проводити безкоштовні екскурсії, закінчила курси гідів, ознайомилася з проєктом, і як показали безкоштовні екскурсії, житомиряни та гості міста дуже хотіли відвідати вежу, але вона була зачинена. Вперше вежу для загального відвідування житомирян відкрили в 2017 році,  черга відвідувачів була аж за музичним коледжем».

Що зробили та планують зробити всередині споруди?

«Спочатку архітектори пропонували створити у вежі музей Житомира, тому що музею міста у нас немає. Також в планах створення на першому поверсі вежі, туристичного центру міста, де і житомиряни, і гості міста, могли б отримати інформацію про те, які заходи зараз відбуваються, які музеї та місця можна відвідати в Житомирі. Також ми хотіли б зробити у вежі невеличку крамничку з сувенірами, тому що сувенірів міста у нас дуже мало. На вищих поверхах працюватимуть виставкові зали, де можна проводити художні виставки, майстер-класи, і подібне. А на останньому поверсі є ідея створити оглядовий майданчик».

Перший захід у вежі та її робота сьогодні

«Силами волонтерів, а також за сприяння КУ «Агенції розвитку міста» міськради та організацації GIZ в грудні 2020 року було прибрано вежу і підготовлено до першого заходу для житомирян та гостей міста. Тоді працювала виставка житомирських художників, і кожен бажаючий мав змогу прийти, побачити вежу зсередини і відвідати виставку. Виводилося спеціальне освітлення на вежу з житлового будинку напроти, знизу був ді-джей, працювала фотозона, були екскурсії по вежі та поетичний вечір. А влітку у вежі провели культурно-пізнавальну акцію “Фестиваль веж”. Тут і до сьогодні працює інформаційна фотовиставка, де представлені світлини веж світу, у тому числі і водонапірних, з додатковою інформацією про те, як використовується їх простір у сучасних умовах».

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here