Home Освіта Доторкнутися до зірок: як проєкт студенток з Житомира допоможе вивчати зоряне небо...

Доторкнутися до зірок: як проєкт студенток з Житомира допоможе вивчати зоряне небо через дотик. ФОТО

1249

Другокурсниці факультету інформаційних технологій, обліку та фінансів Поліського національного університету в Житомирі, які здобувають освіту за спеціальностями «Комп’ютерні науки» та «Інформаційні системи і технології», працюють над реалізацією спільного проєкту «Star Grove».

Ідея розробки виникла у дівчат ще в червні цього року. Вони надихнулися запуском телескопа NASA «Джеймс Вебб», завдяки якому вдалося пізнати далекі частини Всесвіту, та вирішили зробити дотик до зоряного неба більш реальним через взаємодію із зображеннями фрагментів на інтерактивній поверхні пристрою. У команді троє студенток – Таїса Мартинова (Software Developer), Ольга Іванюк (Team lead) і Даша Огороднікова (IT Developer).

«Існує велика кількість різних карт зоряного неба, однак є лише декілька інтерактивних рішень. Вони виконані у форматі карти на стіні й здатні злегка підсвічуватись, – пояснює Ольга Іванюк, – Ми подумали, що було б чудово керувати появою сузір’їв дотиком, а також взаємодіяти із зображенням. Потім почали пропрацьовувати різні формати майбутнього пристрою і дійшли до рішення, яке втілюємо. У результаті глибшого аналізу та в процесі розробки виникає багато різних «фішок» проєкту».

Нині винахідниці на базі лабораторії «Noosphere Engineering School», яку в університеті відкрили в 2019 році, вже займаються розробкою мобільного застосунку і програми для керування сузір’ями. Усе це при підтримці ментора Олексія Величка. Він консультує, навчає і допомагає у вирішенні завдань, які виникають у процесі роботи.

«Проєкт «Star Grove» дозволить залучати до вивчення зоряного неба дітей разом із дорослими в ігровій формі, також це додатковий елемент інтер’єру, який передає естетику нічного неба. Поверхня нашого пристрою будеутворена із акрилу, в якому розміщатимуться зірки. Розмір – 40 на 50 см, товщина – до 8 см. Її можна розміщувати як у вертикальному, так і горизонтальному положенні. При ввімкненні пристрою, через отвори в поверхні, які відповідають зіркам, буде видно сузір’я, що світяться. Завдяки вбудованим у поверхню датчикам, здійснюєтьсякерування – дотики активууватимуть те чи інше сузір’я, – ділиться ментор. – У прототипі плануємо розмістити 25 сузір’їв, а також більше 100 фонових зірок. На етапі тестування визначимо, чи є така кількість оптимальною. Для створення зірки необхідно просвердлити отвір у поверхні, розмістити в ньому оптоволокно бокового світіння. Процес свердління автоматизований, але оптоволокно для кожної зірки встановлюється вручну, тому монтаж – це дуже кропіткий процес. Зірки будутьрозміщені на поверхні статично».

«Star Grove» матиме свій мобільний додаток. Доступ до нього буде відкритим для усіх бажаючих і користувачі зможуть обрати певне сузір’я, подивитися його зображення й ознайомитися із довідковою інформацією про нього. Втім, основні функції – керування режимами роботи пристрою, відображення частини зоряного неба та інші, будуть доступні тільки власникам пристрою.

«Зараз активно працюємо із електронікою, розробляємо програмне управління, готуємо поверхню. Після створення першого робочого прототипу подаватиме проєкт на конкурси та докладемо максимум зусиль для залучення фінансування від донорів, – продовжує Величко. – Поверхня «Star Grove» буде встановлена у Поліському національному університеті та у планетарії в Дніпрі. Загалом проєкт має інтерактивне та пізнавальне призначення і може використовуватися у освітньомупроцесі для школярів і студентів».

Відзначимо, що «Noosphere Engineering School» відкрилиу Поліському національному університеті співпраці закладу вищої освіти з громадською організацією «Асоціація Ноосфера». Житомир став п’ятим містом після Дніпра, Києва, Рівного і Черкас, де з’явилася такалабораторія. Серед найвідоміших проєктів та розробок:

  • «City Climate» – система для покращення екологічноїситуації та ефективного планування міста, завдання якої –  дослідження  проблемних територій у містах і ОТГ; 
  • мобільний додаток із доповненою реальністю «Краєзнавчий ZT» – допомагає відвідувачам оживляти експонати у Житомирському обласному краєзнавчому музеї;
  • мобільний додаток для вивчення хімії  – усі процеси та хімічні реакції візуалізуються завдяки технології доповненої реальності;
  • мобільний додаток «MobileAR»  – дозволяє візуалізувати у 3D-форматі планети сонячної системи; 
  • інтерактивна пісочниця «GalaSAND» – призначена для вивчення і демонстрації дітям Сонячної системи, споруд з планет, формування їх ландшафтів з урахуванням особливостей поверхні;
  • «Smash Can»  – smart-сміттєзбирач, який пресує пластик та заощаджує місце всередині контейнеру;
  • «Homer» – стіл з вбудованим повноформатним тактильним дисплеєм Брайля, що включає програмне забезпечення для переведення графічної інформації в аудіоформат або в Брайль;
  • «Free Line»  – система для навігації всередині великих приміщень, яка дозволяє прокласти маршрут в задану точку, відображає додатково інформацію про інфраструктуру та ефективна для організації проведення заходів;
  • «Space Sphere» – інтерактивна куля для проекції поверхні планет та астрономічних об’єктів, а також для відображення зміни погоди та клімату на поверхню кулі.

Нагадаємо, що за донейт на ЗСУ житомиряни можутьпридбати зірку та назвати її своїм іменем. Волонтери БФ  «TERRITORY UA», які співпрацюють із міжнародною неприбутковою організацією, що займається дослідженням космосу, запровадили акцію «Зірковий донейт». Кожен, хто робить благодійний внесок, має право, звернувшись до них, дати ім’я одній із зірок та протягом декількох днів отримати сертифікат. Ім’я зірки вноситься до міжнародного реєстру зірок, а зібрані кошти йдуть на закриття потреб ЗСУ.

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here