Щотижневі заняття для дітей – гурткові сходини, вишколи, табори для прокачування здобутих навичок та лідерських якостей, тематичні зустрічі, тренінги, квести, кількаденні мандрівки, екскурсії, соціальні, культурні та волонтерські проєкти, традиційна передача Вифлиємського вогню миру – це далеко не увесь перелік заходів, які  організовує та проводить житомирський осередок НСОУ «Пласт».

Від початку повномасштабного вторгнення російських військ вперше за 14 років пластова діяльність у місті була тимчасово зупинена. На базі осередку створили БФ «Волонтерський штаб «Перемога», який активно працював протягом весни та літа: для потреб військових купували і передавали прилади, амуніцію, спорядження, турнікети, медикаменти, продукти харчування, проводили благодійні акції по збору коштів для ЗСУ.

«Пласт» — національна скаутська організація України, мета якої – сприяння всебічному патріотичному вихованню і самовихованню української молоді на засадах християнської моралі, патріотизму, любові до України. Ми пропагуємо здоровий спосіб життя, туризм. «Пласт» був створений у 1911 році, невдовзі після заснування скаутського руху Робертом Бейден-Пауелом в 1907-му, а вже 12 квітня 1912  року в Львові пластуни склали першу «Пластову присягу». В історії українського «Пласту» було підпілля, кілька відновлень та відроджень, розквіт. Наразі осередки є у всіх обласних центрах країни та  в багатьох маленьких містечках. У Житомирі перші спроби відновлення були в 90-х роках. Цим займався Андрій Колос. Через нестачу волонтерів та дорослого членства, тоді йому нічого не вдалося, але у 2008 році знову зібрав команду однодумців і таки зміг відновити «Пласт» в нашому місті. Долучитися до «Пласту» може кожен, головне – бажання. Для дітей діють війкові обмеження – з 6 років, а для дорослих верхньої межі нема, – наголошує Катерина Лозинська, яка нині очолює осередок НСОУ «Пласт» в Житомирі. – Дітей приводять батьки, а дорослі приходять самі. Загалом вимог чи умов для вступу в організацію у нас нема, та діти мають здобувати певні вмілості і здавати пластові проби. Це абсолютно добровільний процес,  якщо хтось не хоче цього виконувати, то просто може йти з «Пласту». У дорослих нема завдань як таких, але вони мають обрати, яку ділянку хочуть вести, тобто бути інструкторами, виховниками, адміністраторами чи волонтерами. Власне, усі пластуни – волонтери, але хтось на себе бере ще додаткові ділінги, а хтось просто допомагає в організації заходів або фандрейзнигу коштів. Окремо ще є  таке поняття як друг «Пласту» – «ПЛАСТсприят». Це люди, які допомагають організації, але самі не є пластунами». 

До початку повномасштабної війни в житомирському «Пласту» було близько 150 людей, майже половина з них – діти віком від 6 до 11 років, півсотні – підлітки та молодь до 18 років, 20-25 – дорослі волонтери. На сьогоднішній день загальна чисельність скоротилася, адже молодші пластуни разом із батьками були змушені виїхати за кордон, а дорослі – 10 осіб, боронять країну в складі ЗСУ. 

З вересня житомирський осередок НСОУ «Пласт» повністю повернувся до роботи та навіть проводить набір. Щотижня влаштовують заняття та сходини, приєднуються до загальноміських ініціатив, а паралельно продовжують підтримувати захисників та допомагати їм відповідно до актуальних потреб. Минулого місяця з цією метою провели черговий благодійний квартирник, а наразі триває збір книг для військових, що проходять лікування у госпіталях.

«Вже 25 лютого 2022 року на базі нашого пластового молодіжного центру було створено БФ «Волонтерський штаб «Перемога», який протягом кількох місяців надавав всебічну допомогу військовослужбовцям, співпрацював з іншими організаціями – вітчизняними та закордонними, отримуючи гуманітарні вантажі, – продовжує Лозинська. –  На День молоді на Михайлівській облаштували свою локацію, де продавали смаколики і мерч, а на День Незалежності проводили серію тематичних кінопоказів, ще було два благодійних квартирники за участю місцевих музикантів. Все це передбачало збір коштів для закриття запитів, які ми отримували від ЗСУ. Залучали наших пластунів та пересічних житомирян до волонтерської діяльності».

Катерина Лозинська в «Пласт» прийшла ще юним підлітком 14 років тому. За цей час отримала багато необхідних знань та корисних навичок, стала самостійною та організованою, знайшла друзів і навіть познайомилася із майбутнім чоловіком.  Для неї «Пласт» – це коло людей з однаковими поглядами, з якими комфортно і затишно.

«Завдяки «Пласту» діти можуть навчитися того, чого не вчать в школі. Вони отримують можливість прокачати свої лідерські якості, тайм-менеджмент. Коли влітку йдуть в ліс на табір, то знають, що повинні самостійно себе забезпечувати – приготувати їсти, помити посуд, попрати одяг. За них це не зроблять батьки чи хтось інший. Це двотижневий вишкіл, де діти стають організованіші та самостійніші. Є кількаденні мандрівки в ліс або гори, екскурсії в інші міста. На Покрову робимо повстанський рейд для школярів на День звитяги (23 лютого) – квест,   є показ різдвяних вертепів, передача вогню, – ділиться керівниця «Пласту» в Житомирі. – «Пласт» суттєво розширює кругозір. Вивчаємо історію України без міфів, фейків та перекручень, різні традиції та культурну спадщину. Щовечора на таборах запалюємо велику ватру, сідаємо навколо і співаємо українські патріотичні пісні, спілкуємося, обговорюємо певні теми. Оскільки «Пласт» є по всій Україні та ще в 9 країнах світу, то можна знайомитися з різними людьми, знаходити друзів, подорожувати, відвідувати всеукраїнські та всесвітні пластові заходи в Європі та Америці, які збирають і пластунів, і скаутів».  

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here