Одна із трьох вітчизняних майстерень по виготовленню хендпанів – музичних інструментів, працює в Житомирі. ФОТО та ВІДЕО

271
0

Свій перший хендпан – перкусійний інструмент, що складається з двох з’єднаних між собою металевих напівсфер, Артур Пилипчук придбав у 2018 році, а вже наступного разом з товаришами створив у Житомирі майстерню з їх виготовлення. Заради цього спеціально переїхав з Одеси, де мешкав до того.

Хлопець не має музичної освіти, навчався у Морській академії, але грає на різних інструментах. Про хендпан дізнався  трохи більше 10 років тому, а загалом цей інструмент став відомий  лише на початку 2000-х. Саме тоді після тривалого дослідження сталевого карибського барабана та інших резонуючих перкусійних інструментів його створили двоє швейцарців, а далі їх ханг драм  набув популярності у всьому світі. Звичайно, дістався й до України, але, за словами Артура, у нас  він й досі викликає інтерес та певне нерозуміння з боку аудиторії через незначне поширення. Його не так часто можна десь побачити і тим більше почути.

Водночас у Житомирі разом з друзями хлопець щотижня збирається на музичні вечори  – джеми, а у теплу пору проводять зустрічі за пішохідним мостом у парку, куди можуть приєднатися всі охочі.

У планах  – брати участь у заходах і проводити власні на рівні міста, аби все більше людей могли дізнатися про хендпани, насолодитися  їх звучанням і навіть спробувати зіграти. Пів року тому проводили заняття, де можна було навчитися грати на цих інструментах і мають намір повторити цей досвід.

До речі, Артур опанував  хендпан самостійно, а коли все  почало вдаватися, відправився у подорож Європою – виходив і грав просто на вулицях різних міст, спілкувався з перехожими, знайомився з такими ж вуличними музикантами. До слова, за кордоном познайомився із нинішньою дружиною, з якою разом живуть у Житомирі, та з Велеславом – він підійшов  під час одного імпровізованого виступу в Чехії. В процесі розмови обоє поділилися намірами заснувати майстерню із виготовлення хендпанів, що й незабаром було успішно реалізовано. Нині у команді з ними ще один майстер та музикант – Влад, а їх майстерня – одна із трьох в країні, які спеціалізуються на створенні хендпанів.

Читайте також: Житомирянин створює африканські музичні інструменти – калімби. ФОТО

Починаючи з 2019-го, у своїй майстерні  – «veles sound», зробили більше 200 хендпанів. Якщо у перший рік замовлення отримували переважно з України, то надалі відправляють готові вироби по всьому світу. Ціна  – кількасот доларів. Розміри і вага – різні. Це залежить від потреб і товщини металу, з якого виготовлений інструмент. Найбільший хендпан у житомирській майстерні має вагу 5-6 кг, але є легші та менші.

«Чим більша мембрана ноти, тим нижче її звучання. Найнижча нота в інструменті – це центральна, яка називається дінг, вона і задає тональність хендпана, від якої починається звукоряд. В нижній частині розташовується резонаторний отвір, який називається гу. Для виготовлення напівсфер ми  використовуємо ротаційний станок, який  зібрали власноруч.  Нотні поля раніше робили вручну, на що витрачалось багато часу та зусиль, а віднедавна формуємо ноти трамбовкою, що набагато прискорило процес. Найголовніше у створенні хендпанів – налаштування нот, яке робиться спеціальними молотками, тож якість звучання залежить від рівня та досвіду майстра», – пояснює Артур.

Каже, що хендпан чудово підходить для відпочинку на природі, в горах чи на березі річки або моря, біля вогнища, для медитацій. Його звучання спокійне, розслаблююче, заворожуюче і навіть трохи космічне. Коли в одному місці збирається кілька хандпанів, починається чиста імпровізація: ніхто не знає, куди це заведе і як довго це буде тривати.


Warning: Undefined array key "sort" in /var/www/rbkudzhj/1.zt.ua/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/td_data_source.php on line 602

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here