У 2016 році житомирянка Заріна Колосович вперше почала робити різьблені свічки. Цю справу опановувала самотужки, переглядаючи тематичні відео та дослухаючись до порад інших майстрів.  Необхідне обладнання виготовив чоловік.  Використовує водяну баню, яку нагріває до 60 градусів. У цьому ящику в спеціальних банках розігріває парафін з різними кольоровими барвниками, куди по черзі занурює основу. І так 35-40 разів. Весь цей час свічка залишається закріпленою на гачку, а коли на ній уже 40 шарів парафіну, починається різьблення і «викладання» потрібного малюнку. 

Від глибини та розміру надрізів залежить кольорова гама орнаменту. Увесь процес займає різний проміжок часу, але безпосередньо на вирізання є не більше 20-30 хвилин, поки свічка ще тепла.  В асортименті свічки висотою 7 см, 9 см, 12 см, 15 см, 20 см та 24 см.  Це можуть бути циліндри, шари, куби, шестикутні зірки, а напередодні Пасхи житомирянка навіть виготовляє свічки  у формі яйця.  Залежно від висоти і товщини, одна різьблена свічка горить 24-40 годин.

Натуральні, ароматні і по-справжньому теплі свічки з медової вощини створює своїми руками житомирянка Людмила Дембіцька. Таке захоплення в її житті з’явилося випадково  у 2020 році, а нині  активно експериментує  і презентує вироби під брендом «VMILA».  Свічки катає на підігрітому завчасно килимку, всередині –  ґніт із льону, политий воском. Якщо свічка більша в діаметрі, ґніт теж має бути товстішим. Формат одного листка вощини – 41 на 26 см. Для весільних свічок бере аркуш на всю ширину, але більшою популярністю користуються свічки висотою 12-13 см. Час  їх горіння – близько 5 годин.

Свічки із медової вощини замовляють напередодні різдвяно-новорічних свят, на День Святого Валентина, Стрітення, Великдень, у подарунок рідним чи для обрядів вінчання або хрещення.  За рахунок натуральних барвників такі свічки можуть бути абсолютно різних кольорів. До Пасхи пані Людмила підготувала свої традиційні свічки із вощини, які зможуть прикрасити Великодній кошик та стіл. Має кілька наборів – «Гніздечко», «Курчатко», «Весняночка», у комплекті до яких йдуть тематичні підсвічники і солодощі, а також можна придбати свічки-олівці «Колорит», свічку у формі пасхального кролика, ангела тощо.

Сімейна майстерня з Житомира «Просто Миколка», яка має власне виробництво свічок, презентувала оновлення тематичних товарів до Великодніх свят. Зокрема, у них можна придбати набір бджолиних свічок-писанок (із 3 або 4 шт, у змішаних кольорах, оливковому, коричневому, теракотовому чи жовтому кольорі). Ця свічка – авторська форма майстерні. Тривалість горіння – більше 10 годин. 

Є бджолина (жовтого, теракотового, коричневого, оливкового кольорів) або соєва (білого кольору) свічка «Пташечка». Висота – 7,5 см, ширина – 6 см, довжина – 10 см. Час горіння – 10 годин.

Досить оригінальні набори із свічками-яєчками, форми для яких робили зі справжніх яєць. Зовні вони білі (молочні), а всередині жовтні. Крім цього, є такі ж свічки-яєчка, але у краплинку.  Для обох використовували бджолиний віск, а тривалість горіння – 10 годин.

Окремо є набір «Великодній», куди входить свічка-писанка, пташечка і глечик «Бабусина хатка». Кожна свічка з набору так само горить 10 годин.

Власне, 50 гривень від продажу свічок-глечиків ідуть на потреби ЗСУ.  На сайті «Просто Миколка» є окремий розділ «Підтримка ЗСУ», де постійно змінюються позиції товарів, прибуток від продажу яких частково чи повністю  віддають на допомогу армії. Приміром, зараз там є свічка-півник «Вистоїмо» вартістю 320 гривень, 100 з яких  – для потреб захисників. Лише ця свічка допомогла зібрати вже понад 100 тисяч гривень. Загалом, з березня минулого року і до кінця грудня майстерні вдалося переказати на армію мільйон гривень – підтримували ініціативи великих благодійних фондів та організацій, а також збори житомирських волонтерів, військових з 95 бригади та інших підрозділів, що дислокуються на Житомирщині. 

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here