З листя і плодів фруктових дерев, із трав та квітів, зібраних у власному саду, в лісі чи у полі житомирянка Юлія  створює різноманітні авторські чаї. Протягом весни-літа (з квітня по вересень) заготовляє та сушить сировину, а вже восени формує чайні композиції і відправляє замовлення. 

В асортименті «ART FOOD» – шість видів чаю в зіп-пакетах: «Духмяний вечір», «Романтичний настрій», «Ягідна насолода», «Трав’яна симфонія», «Осінній затишок», «Сади Перемоги», а також два види  чаю в банках: «Екзотичний бриз», «Літня рапсодія». Крім цього, у подарункові дерев’яні коробки додають вишневий та смородиновий чай в одноразових пакетиках.  

«Наше дитинство пройшло в селі. Часто ходили в ліс по ягоди і обов’язково повертались з букетом гілочок чорниці, щоб посушити на чай. Бабусі збирали різні лікарські рослини для настоянок і чаю. Мама часто запарювала чай з гілочок малини, а бабуся шипшину термосі, – ділиться сестра Юлії. – Ольга, менеджер з продажів у сімейному проєкті «ART FOOD». –  Для перших  своїх чаїв ми просто сушили листя, але вже тоді на них був попит. Наступного сезону дещо поглибили свої знання, дізнались про ферментацію і це кардинально змінило наш чай, в основі якого – листя, квіти, ягоди, фрукти. Листя майже все ми ферментуємо. Все решту  – просто сушимо. Їх збір зазвичай проводить Юлія – їздить в ліси біля Житомира або за 60 км від нього. Листя вишні, смородини, квіти шипшини та багато іншого рвемо у власному саду. Також багато допомагає мама, збираючи, що потрібно, на своєму городі  й у садку.  Все збирається, як правило, в полотняний мішечок, бо так зручно і не париться, а вдома одразу перебираємо, ріжемо і відправляємо на сушіння або  процес ферментації. Ягоди смородини, малина і вишня сохнуть найдовше.  Після висихання все окремо складаємо в паперові пакети або коробки і в такому вигляді воно чекає осені. Коли ж всі інгредієнти готові,  починаємо робити чайні композиції – міксуємо все  і фасуємо  у пакети по 35-40 г.  Загалом, квітку або листок в чай можна використовувати одразу як висохне, та  наші чаї багатокомпонентні – потрібен час на заготівлю, бо все росте і дозріває в різний період. Головна вимога до рослин для майбутнього чаю  –  місце розташування, тобто це мають бути далекі ліси і сади з необробленим листям.  Найбільша складність полягає  у доступності деяких рослин. Приміром, можна знайти акацію або бузок вдалині від доріг, але важко дістати цвіт. З цвітом взагалі  важливо не проґавити час: краще  всього  збирати  в перші дні, коли квіти лише розпустилися.  Для збору лісової малини і ожини треба засоби від комарів і рукавички для захисту від колючок. І таких нюансів дуже багато. Асортимент чаїв на кожен сезон може змінюватися, остаточно визначаємося аж восени, коли бачимо по кількості, скільки і чого маємо. Минулого року  «Садів Перемоги», куди входять квіти волошки і пелюстки жовтої троянди,  були втричі менше, ніж «Ягідної насолоди».  Все, що  маємо в наявності,  зазвичай продається до початку наступного сезону. Цього року точно будуть чаї у зіп-пакетах, а щодо банок і  одноразових пакетиків, то ми ще в роздумах. Склад чаю також може змінюватися. Так, у  «Духмяний вечір» беремо диню, але будемо дивитися по доступності і вартості. Можливо, доведеться на щось змінити. До речі, нашим замовникам дуже подобається саме цей чай, користуються популярністю ягідні композиції».

Листя малини, вишні і дикої груші проходить процес ферментації. Спочатку його перебирають, розкладають, аби трохи підв’ялилось, а тоді на кілька годин відправляють у морозилку. Діставши звідти, скручують листя між долонями в трубочки, складають у каструлю, накривають вологим рушником і залишають у теплому місці ферментуватися, далі сушать. 

Чаї від  «ART FOOD» Ольга радить зберігати у герметичних ємностях подалі від сонця, аби не втрачали смак і аромат. Спожити краще протягом року.  Пропонує настоювати чай протягом 10-15 хвилин, аби максимально відчути всі нотки і сповна насолодитися ним. Суміш можна заливати окропом повторно і щоразу смакові якості відрізнятимуться. Розповідає, що багато хто зварює чай у чашці через велику кількість ягід і фруктів, а потім їх можна просто з’їсти.

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here