У 2010-му році в Дмитро Мороз разом із друзями-веслувальниками (байдарки, каное) зібрали першу в Житомирі команду спортсменів для веслуванням на човнах «Дракон» і відправилася на дебютні змагання у Київ, а далі – до 2015-го, їздили й в інші міста країни. Тоді частина учасників потрапила у національну збірну, а також почався активний розвиток цього виду спорту в Житомирі та було придбано перший човен.

Станом на липень 2023-го у Федерації з веслування на човнах «Дракон» Житомирської області, яку очолює Дмитро, є 5 човнів, а загалом у регіоні їх 9. Представники Житомирщини та міста – учасники і переможці всеукраїнських змагань, чемпіонатів Європи. На початку серпня у складі національної збірної відправляються на чемпіонат світу. Тож нині всі зусилля направлені на те, аби підготувати спортсменів.

«За всі ці роки тисячі людей пройшли навчання, але у професійному спорті лишаються одиниці. Зараз таких близько півтори сотні – хто тренується на постійній основі, їздить на змагання і демонструє результати, – говорить голова Федерації з веслування на човнах «Дракон» Житомирської області, заступник директора Міського культурно-спортивного  центру  Дмитро Мороз. – У нас є поділ на професійні команди та корпоративні (колективи підприємств, навчальних закладів, військових підрозділів тощо), а також за віковими категоріями – дитячі (категорії 12-14, 15-18 років) і дорослі  (категорії 19-39, 40+, 50+ років). У дитячому відділенні в нас 65 дітей. З 10 до 12 років йде підготовча програма, а вже з 12 їх зараховують офіційно і проводять інтенсивні тренування. Для новачків  і корпоративних команд  ми не ставимо обмежень у плані фізичної підготовки чи віку, аби було бажання і команда, а ще вміння підлаштовуватися, чітко виконувати вказівки, знаходити спільну мову. Займатися можуть навіть люди з інвалідністю. Якщо мова йде про професійний спорт, то потрібно здавати нормативи – по фізичній підготовці, веслуванню в одиночних човнах, командному веслуванню. Власне, для професійних команд, а також дітей і відвідувачів таборів при Міському культурно-спортивному центрі всі тренування абсолютно безкоштовні. Якщо люди займаються для себе і, умовно кажучи, хочуть цікаво та корисно провести час, похлюпатися влітку у воді або підготуватися з корпоративною командою до змагань, які у Житомирі проходять вже кілька років поспіль, то необхідно сплачувати благодійні внески. У нас це все офіційно проходить через бухгалтерію і у подальшому кошти із рахунку йдуть на утримання бази, ремонт інвентарю, забезпечення поїздок на змагання і так далі».

За словами Мороза, сезон тренувань у професійних спортсменів триває протягом усього року. Коли температура знижується і водойму сковує лід, спускаються нижче по течії, де вода не замерзає. Також у цей період більше  приділяють загальній фізичні підготовці і підтриманні форми.

Загалом тренування проходять щодня на базі човнової станції «Чайка» у Гідропарку. Час і тривалість занять для корпоративних команд та відвідувачів таборів узгоджується в індивідуальному порядку за домовленістю залежно від завантаженості тренерського складу та наявності інвентарю. 

«По графіку, тобто регулярні тренування, у нас для професійних спортсменів – дорослих і дитячого відділення, проходять в понеділок, середу і п’ятницю. Молодші діти з 17.00 до 18.30, старші діти і дорослі – з 18.45 і до 20.30. Для усіх інших бажаючих тренування проводимо у вівторок і четвер з 18.00. Втім, тут вже є обмеження по загальній кількості – не більше 50 осіб, оскільки саме стільки можемо забезпечити необхідним інвентарем. Там використовуються спеціальні весла і все інше, не професійні. Є човни на 12 і 22 учасники, – продовжує Дмитро Мороз. –  У нас 5 тренерів, але переважно тренування і всі дотичні проєкти веду особисто. З новачками теж працюю я, бо потрібно мати особливий підхід. Решта тренерів більше зосереджуються на роботі з професійними командами, там вони уже знають, що й до чого».

Федерація з веслування на човнах «Дракон» Житомирської області практикує виїзди з метою ознайомлення зі своєю діяльністю. У минулі роки бували в Новій Боровій, нещодавно проводили майстер-клас у Бердичеві. Відкриті до пропозицій щодо співпраці, усі деталі узгоджують з приймаючою стороною та з урахуванням умов і можливостей. 

Більше про веслування на човнах «Дракон» у Житомирі – дивіться на сторінці  Відділення веслування на човнах «Дракон» м. Житомир ДЮСШ ЖМР  у Фейсбуці, а також «DRAGON BOAT FEDERATION» у мережі Інстаграм.

 Юлія Демусь

Човен-дракон або драгонбот — велике 20-місне каное, з головою та хвостом дракона. Попереду сидить барабанщик, який б’є у великий барабан, задаючи ритм веслярам. Двадцять веслярів сидять по десять з кожного боку. На кормі перебуває керманич. Офіційні змагання проводяться тільки на 10-місних і 20-місних човнах на дистанціях 200, 250, 500, 1000 і 2000 метрів у чоловічому, жіночому і змішаному класах.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here