Home Здоров'я Профілактика та лікування вірусних захворювань: поради лікаря

Профілактика та лікування вірусних захворювань: поради лікаря

541
0

Нещодавно голова ВООЗ Тедрос Аданом Гебреєсус закликав людей продовжувати заходи з протидії COVID-19 та грипу, адже, за його словами, “захворювання дихальних шляхів, спричинені COVID-19, грипом та іншими патогенами, зростають у багатьох країнах протягом кількох тижнів, і очікується, що це продовжиться після останніх свят”.

У зв’язку з цим, ми звернулись до лікаря аби дізнатись, якою є ситуація з вірусними захворюваннями у нашому регіоні, а також нагадати усім про основні профілактичні та лікувальні заходи при подібних хворобах.

Лікарка сімейної медицини Вікторія Івчук говорить, що наразі близько 80% пацієнтів, які потрапляють до медзакладів – це хворі на ГРВІ.

“Частіше за все виникає звичайна вірусна інфекція, 30% все ж таки займає COVID, на сьогодні актуальність він не втратив. Так, дійсно, він знаходиться в більш легкому перебігу, ніж в попередні роки, але він все ж таки є. Що стосується визначення і діагностики безпосередньо будь-якої вірусної інфекції, в першу чергу виключаємо COVID, тому що це та інфекція, яка швидко розповсюджується і відповідно може наражати на небезпеку. Друге – це грип. Ми можемо безкоштовно зробити ПЛР-тест на грип, якщо людина підлягає обстеженню і є підозра на таке захворювання”, – говорить Вікторія.

Зазначає лікарка, що за допомогою ПЛР-тестів, завдяки особливостям кожної з інфекцій можна клінічно визначити чи є людина хворою.

Якщо говорити про лікування вірусних інфекцій, то Вікторія Івчук наголошує, що “антибіотики при вірусних хворобах не діють”. Для цього існує або симптоматичне лікування, або безпосередньо противірусні лікарські засоби, які діють на той чи інший вірус.

“Якщо ми говоримо про ковід, то лікування може надати кожен сімейний лікар, одразу на амбулаторному прийомі. Якщо це людина потребує захисту, особливо люди, які мають хронічні захворювання і під час ковіду вони можуть загостритися, то підходять такі лікарські засоби як молнупіравір та паксловід, які ми отримуємо по гуманітарній допомозі. Вони видаються пацієнту безкоштовно, прямо на прийомі лікаря, після обстеження на підтверджений результат COVID. Відповідно така людина лікується, і перебіг її хвороби дуже швидко проходить, майже без ускладнень”.

Поговорили і про найрозповсюдженіші симтоми вірусних захворювань:

“Будь-яке підвищення температури, нежить, закладення носа, головний біль, інтоксикаційні синдроми, головокружіння, у деяких людей може підвищуватись артеріальний тиск; у декого може бути розлад стільця – все це неспецифічні ознаки будь-якої вірусної інфекції. Вони можуть починатися усі однаково”.

Відчувши будь-який із цих симптомів, як зазначає лікарка, в першу чергу необхідно звернутись за консультацією до свого сімейного лікаря.

Разом з тим Вікторія Івчук нагадала і про важливість профілактичних заходів щодо COVID: ходити у масці в людних місцях, мити руки та обробляти дезінфікуючим розчином, мінімізувати контакти в замкнутому приміщенні.

Не менш важливим заходом превентивного захисту від вірусних захворювань є вакцинації. За словами Вікторії Івчук, ціна вакцини часто є нижчою ніж ціна, яку людина може витратити на подальше лікування хвороби:

“Якщо ми говоримо про вакцини проти грипу, вони навіть не такі дорогі, як ціна питання лікування, наприклад, пневмонії після грипу. Краще робити (вакцинацію) на початку епідемоологічного сезону: серпень-вересень, максимум жовтень. Але якщо є питання поїздок в якісь країни, або десь, де буде велике скупчення людей, краще зробити вакцинацію проти грипу. Початок вироблення антитіл відбудеться за 2 тижні, і це буде мінімум захисту, який людина отримає при контакті з хворобою. Що стосується вакцин проти ковіду – вакцинація потребує обов’язкового повторення. Не всі зробили третю бустерну дозу. Люди, які мають якісь хронічні захворювання, які потребують стаціонарного лікування, операційного втручання: напередодні рекомандовано зробити щеплення хоча б за місяць”.

Дитяча вакцинація:

“Школярі повинні мати обов’язково щеплення перед навчанням. Це відповідає сьогодні законодавчій базі. Якщо така людина не має щеплення – вона не може відвідувати заняття в школі або в дитячому садочку. Це стосується і вищих навчальних закладів. Таке навчання має індвідуальним”.

Також лікарка нагадала про необхідність та важливість вакцинування від дифтерії та правцю, яка проводиться в комплексі. Вікторія Івчук розповіла, що в Україні наприкінці минулого року був зафіксований випадок смерті від цієї дифтерії, і цей випадок цілком може вказувати ймовірність спалаху цієї хвороби.

“Інфекція досить небезпечна. Смертельний випадок стався у цієї жінки (яка хворіла на дифтерію). Насправді, це проблема, яка стосується будь-кого, тому що у дорослому віці вакцинація проти правця разом з дифтерією проводиться кожні 10 років. Тому, хто ще не зробив – треба виконати”.

Підсумовуючи, лікарка наголошує на тому, що чекати повернення обмежень часів пандемії не треба, а необхідно завжди пам’ятати, що кожен з нас може нести небезпеку для оточуючих, тому кожен має особисто потурбуватись про дотримання базових правил профілактики вірусних захворювань, таким чином зменшуючи ризики як для себе, так і для інших людей.

Previous articleВ Житомирі цілодобово працюватимуть Пункти Незламності
Next article“Бізнесмени-інноватори” привласнили собі майже 14 мільйонів гривень на створенні фейкового м’ясного бізнесу

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here