Home Культура На районі: прогулянка Університетською вулицею біля навчальних корпусів Житомирського державного університету ім.І.Франка...

На районі: прогулянка Університетською вулицею біля навчальних корпусів Житомирського державного університету ім.І.Франка (ВІДЕО)

569

Спершу Новожандармська, пізніше Пушкінська, а з 2023-го – Університетська. Це все назви однієї вулиці в центрі Житомира, яка знаходиться паралельно до Великої Бердичівської: бере початок від Старого Бульвару і завершується перехрестям по вулиці Шевченка, має спільну нумерацію з вулицею Віктора Косенка.

Нову назву вулиці обрали зважаючи на те, що тут знаходяться навчальні корпуси і гуртожитки Поліського національного університету, ДУ «Житомирська політехніка» та Житомирського державного університету імені Івана Франка, а також Житомирська обласна бібліотека для дітей і юнацтва. Загалом сучасна забудова формувалася у 1950-2000-х роках. Зокрема, з останнього – у 2006-му відкрили новий корпус факультету лісового господарства та екології Поліського національного університету.

Загалом вулиця виникла  у другій половині ХІХ століття на вільних від забудови землях (Дівоче поле), називалася Новожандармська і стала продовженням Старожандармської. На честь 100-річчя Пушкіна (1899)  їх об’єднали в одну.

 Журналісти «Першого житомирського інформаційного порталу» в рамках рубрики «На районі» прогулялися нинішньою Університетською вулицею та безпосередньо біля навчальних корпусів ЖДУ ім.І.Франка.

Читайте також: Лавандовий “прованс” в центрі Житомира. ВІДЕО

Мова йде про природничий факультет, який з 1970-го розташується у будівлі, де до того, починаючи з 1870 року, були європейський вчительський інститут, Друга чоловіча гімназія, Волинський політехнікум ім.Леніна, Житомирський хіміко-керамічний технікум, філія Промислової академії, технікум механічної обробки деревини, ін. Впізнати природничий легко за зовнішнім виглядом  – сіра триповерхова будівля, а й за специфічним запахом, який звідти долинає і написам на тротуарі (хімічні сполуки, таблиця Менделєєва).

Напроти природничого  – приміщення  Інституту іноземної філології, за перехрестям решта корпусів університету –  факультет фізичного виховання та спорту; ННІ філології та журналістики, Інститут педагогіки, соціально-психологічний факультет, історичний факультет (єдина на всіх  восьмиповерхова будівля по Університетській вулиці, з’єднана з центральним корпусом по вулиці Великій Бердичівській, де діє фізико-математичний факультет).

Читайте також: На районі: прогулянка Мальованкою у Житомирі – історія та сьогодення (ФОТО)

Біля ЖДУ ім.І.Франка встановлені флагштоки з прапором України та прапором із символікою університету, облаштовані алеї для прогулянок і відпочинку на свіжому повітрі – є лавки, багато квітів, різноманітні декоративні насадження, калина, виноград, верби, ялини та ін.

У різні пори тут квітнуть сакура, магнолія, бузок, тюльпани, а  наразі  – троянди, мальви та ін. Перед головним корпусом встановлений пам’ятник Івану Франку, працює фонтан, який спорудили більше 10 років тому. На території є пам’ятник першій вчительці, пам’ятник загиблим у період Другої світової студентам, викладачам та співробітникам. Також на навчальних корпусах є дошки визначним діячам, які у різні роки навчалися чи працювали в гімназії й університеті.

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here