Home Місто На районі: прогулянка Мальованкою у Житомирі – історія та сьогодення (ФОТО)

На районі: прогулянка Мальованкою у Житомирі – історія та сьогодення (ФОТО)

727

У Житомирі на початку червня запустили новий тролейбусний маршрут №5, який курсує від залізничного вокзалу через вулицю Київську до фабрики «Крок», сполучаючи центр міста із  Мальованкою.

Зважаючи на це, журналісти «Першого житомирського інформаційного порталу» вирішили прогулятися мікрорайоном – розповісти про нього детальніше і показати цікаві місця. Можливо, після цього хтось також вирішить завітати на Мальованку, скориставшись тролейбусом або пройшовшись пішки, як це зробили ми.

Отож, дістатися до Мальованки, яка знаходиться на правому березі річки Кам’янка, можна кількома способами, найпоширеніші з яких – зі сторони Корбутівки (саме так курсує тролейбус), через Подільський міст (приватним чи громадським транспортом, пішки) або через місток зі сторони вулиці Короленка поруч із католицьким кладовищем.

По сусідству від Мальованки  – Богунія, Корбутівка, Замкова гора, Охрімова Гора та Поділ між ними, вулиця Короленка та ін. Вигляд на них відкривається з різних районів Мальованки, але особливо гарні місця поруч із Подільським мостом.

Читайте також: На районі: по той бік пішохідного мосту у Шодуарівському парку в Житомирі. ВІДЕО

Головні вулиці   – Героїв Пожежників, Радивільська, Троянівська, Святого Йоана Павла. До речі, пообіді вихідного дня 16 червня вони були майже пусті – ні людей, ні машин, тож склалося враження, що це досить тихий і затишний мікрорайон. Особливої краси додають квітники у дворах та біля парканів приватної забудови.

Більшість знають Мальованку завдяки взуттєвій фабриці «Крок» (ТОВ «Українська промислова компанія «Крок»). Власне, свій початок вона бере у 1895 році, коли запрацював шкіряний завод Іойна Пинхасовича Рабіновича та Бера Лейбовича  Бравера, де виготовляли підошви, чоботарські заготовки, гамбурзькі товари. Радянська влада сформувала на базі заводу артіль з виготовлення хатнього взуття, а з 1936-го на фабриці розпочалося виробництво повсякденного взуття.

Читайте також: На районі: Дім української культури і найбільша лялька-мотанка в Україні по вул. В.Бердичівській у Житомирі. ВІДЕО

Свій нинішній вигляд мікрорайон почав набувати у 1950-1960 роках минулого століття, коли виникли  десятки провулків, завершили формування основних вулиць, утворилися нові квартали.  У 1990-х на Мальованці з’явилися 9-поверхівки, а за 10 років забудова почала ущільнюватися.

Варто зауважити, що це відносно молодий  житловий район, територія якого раніше була передмістям. У різні роки там проводилися численні розкопки, які виявили курганну групу на правому березі річки (ряд поховань за обрядом трупопокладання другої половини 10-12 століття), уламки посуду,  срібні та скляні намистинки, також археолог Олександр Тарабукін у 1983-му досліджував численні поселення часів бронзової доби, ранньозалізної доби та пізнього середньовіччя.

Що стосується сьогодення, то на Мальованці є кілька цікавих об’єктів. Приміром, першою увагу привертає будівля римо-каталицького  костелу, а поруч – величезний стадіон ( на вивісці  –  «Спортивний комплекс ГУ МНС України в Житомирській області»), де проходять різноманітні спортивні заходи, виставки собак, грають у футбол діти, тренуються спортсмени, ін. Місце теж історичне, де колись двічі на рік відбувалися ярмарки, а сам майдан мав назву Ярмарково-Мальованський. На початку 1920-х тут проводили демонстрації, а пізніше звели школу і стадіон при ній.

Читайте також: На районі: 25-метрова «Ейфелева вежа» на Корбутівці у Житомирі. ВІДЕО

Окрім цього освітнього закладу, на Мальованці є музична школа «Гармонія», на якій встановлена дошка Ігнацію Яну Падеревському – піаністу та композитору зі світовою славою, видатному державному діячу, який жив і творив у Житомирі.

Ще поруч із згадуваним майданом була пожежна частина, приміщення якої згоріло у 1909 році. Зараз на цьому місці розташовується Управління ДСНС в Житомирській області, а навпроти  – пам’ятник загиблим пожежникам під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Також на Мальованці є сквер, реконструкцію якого провели нещодавно. Там облаштували алеї з покриттям, лавками й урнами для сміття, є спортивний майданчик із тренажерами, дитячий майданчик.  Біля скверу – православний храм із доглянутою територією.

Зважаючи на реалії сьогодення та з міркувань безпеки, під час підготовки  фоторепортажу про Мальованку не були зроблені світлини кількох об’єктів.

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here