Головна kultura 13 січня святкують Щедрий вечір: історія, традиції, страви та ворожіння. ВІДЕО

13 січня святкують Щедрий вечір: історія, традиції, страви та ворожіння. ВІДЕО

466
0

13 січня весь православний світ святкує Щедрий вечір, ще його називають Багата кутя та свято Меланки.

«Перший житомирський» дізнавався про історію свята, його традиції та особливості у старшої викладачки кафедри видавничої справи, редагування, основ журналістики та філології ЖДУ ім. Івана Франка та засновниці музею старожитностей Марії Масловської.

Як з’явилося свято Меланки?

Вважається, що ще в дохристиянські часи була така легенда, що вседержитель мав доньку Ладу та сина Місяця. І одного разу, коли Місяця не було вдома, дівчинку Ладу, вкрав Ад. Тоді Василько, ще один брат, пішов і визволив свою сестру. І з тих пір вважається, що Меланка приносить щастя, радість, тепло і весну в наш дім. Ось тому, саме на Щедрий вечір водять Меланку.

Розкажіть про особливості святкування Щедрого вечора

Є хлопчачі і дівочі Меланки. Саме ватаги молодих хлопців і дівчат збираються вдома, хлопці переодягаються Меланкою, приходять в хату, бешкетують, жартують, щоб господарі дали за це якийсь відкуп. Це такі собі молодіжні гуляння. На Щедрий вечір щедрували тільки дівчата, і саме на вулиці. Взагалі вважається, що колядування, щедрування – ще прославлення Бога. І українці вважають, що чим більше колядувальників, щедрувальників приходило додому, тим більше позитивних емоцій отримає родина. Тобто весь рік ця родина буде жити у щасті, добрі, при грошах і при багатстві.

Чи готують кутю на свято Меланки?

Є три святі вечері: 6 січня – святий вечір, 13 січня – багата кутя і 18 січня – голодна кутя. Вважається, що Багата кутя є насиченою, вже закінчився піст. У нас на Поліссі цю кутю готували саме зі смальцем, або шкварочками. Тобто, пшениця, або ячмінь, засмажували шкварочки і так подавали кутю.

Розкажіть детальніше про ворожіння в Щедрий вечір

Ще у цей вечір гадають, адже кожна юнка хоче вийти заміж, народити дітей, і саме на коханого дівчата гадали. Виходили і обнімали штахетники. Якщо їх непарне число, то цього року дівчина не вийде заміж. Якщо парне – значить цього року вийде заміж. Рахували дрова – парне чи непарне. Ставили мисочку під ліжко, де робили місточок. Вважалося, що якщо присниться якийсь хлопець і переведе через місток, то він буде її суджений. Виходили на вулицю і питали у першого пересічного ім’я, це і є ім’я майбутнього чоловіка.

Нагадаємо, як на Житомирщині готували кутю з ячменю та води. ФОТО.

ЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here