Home Місто Тетяна ­Хоменко з Житомирщини горох сіє наприкінці квітня

Тетяна ­Хоменко з Житомирщини горох сіє наприкінці квітня

144

 

— Горох — найкращий попередник для овочів. Після нього врожайність збільшується в рази, — розповідає 49-річна Тетяна ­Хоменко із села Стара Чорторія на Житомирщині. — Сію його перед броколі. Вона дуже вимоглива й часто не сходить. А після гороху родить кращою, ніж магазинна.

Горох висівають наприкінці квітня. Обирають сонячне місце. В тіні рослина не пропадає, але витягується і не родить.

— Щоб усе насіння зійшло, замочую його на 12 годин. Кладу на тарілку шматок вологої ситцевої тканини. На неї — насіння. Накриваю другим таким самим мокрим шматком. За цей час воду міняю на чисту кожні три години. Тканину промиваю, щоб не зацвіла. Як третій раз замінюю воду, у літр води додаю столову ложку солі, щоб горох не поїла горохова зернівка. Пошкоджене насіння спливає разом із жуками. Промиваю й сію.

Добре, якщо перед горохом на грядці росли огірки, помідори, капуста й картопля. Не можна вирощувати його після квасолі, сочевиці та сої.

— Сію на городі у три етапи, щотижня — по два рядки. Так він дозріває не весь за раз, а поступово. Можна наїстися вдосталь і запастися на зиму.

Залізними граблями боронує землю — розбиває великі грудки. Потім сапкою робить ровці завглибшки 7–8 см на відстані 50 см. Горох сіє на глибину 4 см. Загортає землею і щільно утрамбовує. Щоб птахи не дістали бубки, рядки накриває прозорою плівкою або великим шматком паперу на два-три дні.

Коли горох проросте, натягують мотузки, за якими він чіплятиметься вусиками й буде плестися.

— Горох боїться грибка — борошнистої роси. Від неї на листках і пагонах з’являється білий наліт — як павутина. Щоб позбутися його, обприскую рослину настоєм польового осоту. Такий сушу на горищі з літа. 300 грамів листя настоюю у відрі води ніч. Повторюю ще раз через тиждень.

Коли рослина сформується, їй не страшна кількаденна посуха. Має сильне та розгалужене коріння, яке бере воду глибоко під землею. Вона має бути розпушена.

— Щоб урожай був утричі більший, верхівки прищипую — обрізаю. Від цього горох пускає багато пагонів збоку. Прищіпку можна робити й на маленьких рослинах, коли починають активно рости. Обрізають пагони вранці. Тоді місце зрізу підсихає й рослина не хворіє. Що більше буде стебел, то кращий дасть урожай. Стручки з перших пагонів дозріють раніше, а з цих — пізніше.

Десь за місяць після масового цвітіння можна збирати урожай.

Джерело: Gazeta.ua

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here