Home Культура На районі: обласна філармонія та Водонапірна вежа по вулиці Косенка у Житомирі...

На районі: обласна філармонія та Водонапірна вежа по вулиці Косенка у Житомирі (ВІДЕО)

64

Нещодавно ми розповідали про вулицю Університетську в центральній частині Житомира, яка до того була Пушкінською, а до 1899-го мала назву Новожандармська.

Власне, вона стала продовженням Старожандармської (Зеленої, Пушкінської вулиці в різні періоди), яку у минулому році перейменували на вулицю Віктора Косенка. Саме там знаходяться Житомирська обласна філармонія ім.С.Ріхтера та Водонапірна вежа (муніципальний арт-простір «Вежа») –  візитівки і символи міста, без яких не обходиться жоден екскурсійний маршрут для житомирян і туристів.

В один із похмурих днів червня журналісти «Першого житомирського інформаційного порталу» завітали на локацію в рамках рубрики «На районі», аби показати сучасний стан будівель і території навколо, детальніше розповісти про їх історію.

Вежа та філармонія – майже ровесниці, але, відповідаючи на запитання «Що ж з’явилося першим?»,  однозначно – філармонія, точніше тоді це був міський театр. Навпроти них збереглося приміщення колишнього жіночого духовного училища (1860).

Читайте також: Дитячі спогади розблоковано: червень в селі на Житомирщині. ФОТОРЕПОРТАЖ

Отож, на  будівництво театру в ЖитомиріВолинський губернатор Микола Синельников спершу отримав дозвіл із Санкт-Петербурга, а далі направив листа з проханням про фінансову допомогу до свого безпосереднього начальника – Київського воєнного губернатора Дмитра Бібікова,  та у відповідь отримав відмову. Після цього звернувся до жителів губернії із закликом робити пожертви. За першу частину збору замовили проєкт у видатного архітектора Івана Штрома, а решта коштів пішла на будівництво, що завершилося всього за два роки і у 1858 році театр розпочав працювати офіційно.

Втім, історія найстарішого театру на території України завершилась у 1938 році. Саме того року він змінив свій статус на філармонію, а у 2012-му їй було присвоєне ім’я відомого на увесь світ музиканта-земляка – Святослава Ріхтера. Тоді ж у філармонії завершили капітальний ремонт і вона отримала нинішній вигляд зсередини та ззовні.

У Житомирській філармонії постійно проходять концерти, благодійні та урочисті заходи, гастролі вітчизняних та зарубіжних музикантів, колективів та ін. Квитки можна купити у касі чи на сайті.  До слова, у цьому сезоні з’явилася нова послуга (за окрему плату) – інтерактивна екскурсія «Тут музика століттями звучить», під час якої відвідувачі можуть дізнатися про історію приміщення філармонії, відомих житомирян, побачити музейні експонати музею Поліського академічного ансамблю пісні і танцю «Льонок» та рояль Святослава Ріхтера, походити за лаштунками, а доповідь екскурсовода  поєднується з живою музикою.

Читайте також: На районі: прогулянка Мальованкою у Житомирі – історія та сьогодення (ФОТО)

Що стосується Водонапірної вежі,  то її будували протягом 1895-1899 років за проєктом Арнольда Карловича Єнша та Мечислава Лібровича. Загальна вартість будівельних робіт становила 24 тисячі 749 рублів, а висота башні – 31 м. Для спорудження будівлі було обрано найвищу точку на Петрівській горі, яка на 10 метрів вища за всім відому Замкову гору.  Тривалий час Водонапірна вежа використовувалася як регулятор тиску води та каланча – пожежна оглядова вежа, звідки відкривався краєвид на Житомир. У випадку, якщо в місті виникала пожежа, з Водонапірної вежі, вмикаючи прожектор, сигналізували про це, аби житомиряни на певний період припинили використання води.

У верхній частині будівлі були розміщені два накопичувальні баки об’ємом по 100 кубів, а на даху розмістили наглядовий майданчик з прожектором. Є інформація, що під час Другої світової вежа також виконувала роль пункту спостереження.

Свою основну функцію башта перестала виконувати у 1963 році, а через 20 років провели реконструкцію і відкрили в ній кафе «Ювілейне» (1984 по 1992 рік), де вантажним ліфтом на поверхи подавалися готові страви. Відтоді збереглося дзеркало та гардероб. Крім цього, на першому поверсі була VIP-кімната з каміном, головою лося на стіні, столами. Ще пізніше на першому поверсі здійснювався прийом клієнтів «Водоканалу». Наразі з обох боків Вежі також є кав’ярня  і ресторан, які функціонують.

Читайте також: Роботи, обʼєднані темою війни: у житомирській «Вежі» відкрилася виставка чотирьох митців. ФОТО

Як Водонапірна вежа, в якій  у 2020 році волонтери навели лад і облаштували арт-простір для проведення виставок, творчих зустрічей, майстер-класів, концертів і ескурсій, виглядає всередині можна переглянути за посиланням на нашому сайті.    Також вона відчинена щовихідних з 12 до 18 годиниможна приходити і оглядати експозиції, долучатися до анонсованих заходів. Крім цього, періодично проводять безкоштовні екскурсії, одна з яких запланована на 16 годину 22 червня (для всіх охочих).

Юлія Демусь

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here